iletisim@ntmedya.com 0224 254 6275

Sosyal Ağ Reklamcılığı

Sosyal ağ ve paylaşım sitelerinin popüler olması ve geniş kitlelere ulaşmasıyla birlikte, internet pazarlama tekniklerini de hızla etkisi altına aldı. Büyük kullanıcı ve ziyaretçi trafiğine sahip paylaşım siteleri Reklamverenler için de büyük potansiyelleri içinde barındırıyor.

Artık markaların ya da ürünlerin bir sosyal ağ sitesinde profili veya grubu olmaması neredeyse garip karşılanıyor.

Markalar paylaşım sitelerinde profil veya gruplar oluşturarak tüketiciler ile doğrudan iletişime geçebilme şansı yakalıyorlar. Sayfalarında yapılan yorumlar ve forumlar sayesinde hedef kitlelerinin kendileri ile ilgili olumlu olumsuz yaklaşımlarını takip edebiliyor, buna göre bir sonraki adımda neler yapmaları gerektiği konusunda daha kesin fikirlere sahip oluyorlar.

Burada Sosyal ağların en büyük avantajı viral pazarlama aracı olarak kullanılabilmeleridir. Bu durum nasıl oluşuyor Sosyal ağ kullanıcıları mecranın sunduğu her türlü bilgi paylaşım olanağını beğendikleri ya da beğenmedikleri markaları paylaşmak için de kullanıyorlar. Yani reklamınız ya da ürününüz iyi performans gösteriyorsa bu ortamlarda ağızdan ağıza (mouth to mouth-word of mouth) yayılarak başarısını arttırmak artık çok kolay olmaktadır.

Facebook Sosyal Reklamları:

Facebook, Sosyal reklamlar ile Google Adwords reklamlarının sunduğu olanakları sosyal ağ içerisinde kullanıcılarına sunmayı amaçlıyor. Yalnız Facebook’un en önemli avantajı burada yayımlanan reklamları Facebook’a üyelik esnasında kullanıcıların verdiği kişisel cinsiyet, yaş, meslek, ülke gibi bilgiler doğrultusunda istenilen segmentteki kişilere ulaştırabilme imkanı. Böylelikle firmalar nokta atışı ile sadece ürünleri ile ilgilenen potansiyel müşterilerine ulaşma imkanına sahip oluyor.

Facebook Firma Sayfaları;  Internette bir firma ile ilgili bir bilgi ararken nasıl firmanın web sitesi ziyaret ediliyor ise, Facebook’da da firmanın sosyal ağ sayfası ziyaret ediliyor. Ağ içerisinde sosyal etkileşim ya da Facebook reklamı vasıtasıyla uyarılmış kişilere firmalara ulaşma imkanı sunulmuş oluyor.

NTmedya, Türkiye’de 20 milyonu aşkın aktif kullanıcısı bulunan facebook sosyal ağınını markanız için nasıl verimli bir mecra haline getirebileceğiniz konusunda danışmanlık vererek reklam karmaşasından kurtularak hedef kitlenize nokta atışı yaparak ulaşmanızı ve reklam harcamalarınızdan maksimum verim elde etmenize yardımcı oluyor.

Twitter;

140 karakterlik yazı paylaşma imkanıyla nokta atışı kısa net mesajlar vermek için etkin bir paylaşım sitesidir. Ekseri olarak entellektüel kesimin de yoğun olarak kullandığı Twitter, özellikle bireysel kullanıcılara yönelik marka tanınırlığını artırma kampanyalarında etkin olarak kullanılabilecek bir mecradır.

Linkedin, Flickr, İnstagram, Youtube, Google+ gibi farklı özelliklere ve hedef kitlelere sahip paylaşım siteleri işletmelere çok yönlü tanıtım ve satış artırma imkanları sunmaktadır.
Sosyal ağ ve paylaşım sitelerinin popülerleşmesi ve geniş kitlelere ulaşmasıyla birlikte, internet pazarlama tekniklerini de hızla etkisi altına aldı. Büyük kullanıcı ve ziyaretçi trafiğine sahip paylaşım siteleri Reklamverenler için de büyük potansiyelleri içinde barındırmaktadır.

Artık markaların ya da ürünlerin bir sosyal ağ sitesinde profili veya grubu olmaması neredeyse garip karşılanıyor.